farby akrylowe

Co to jest farba akrylowa ?

W świecie produktów z rodziny chemii budowlanej, a w szczególności farb możemy wyszczególnić szeroką paletę nie tylko faktury czy barwy, ale i gatunki rozróżniające je na wiele mniejszych grup przeznaczonych często do wykonywania określonych czynności. Jednym z najpopularniejszych gatunków farb wykorzystywanych w malarstwie zarówno domowym jak i przemysłowym są farby akrylowe.

Co to jest farba akrylowa ?

Farba akrylowa to gatunek farby powstały na bazie spoiwa żywicy poliakrylowej, w której zawieszone są cząstki pigmentu – substancje nadające barwę innym substancjom.

Farby emulsyjne można zasadniczo podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • Farby emulsyjne – dzięki swoim właściwościom po wyschnięciu tworzą jednolitą powłokę odporną na zmywanie wodą. Farby emulsyjne zastąpiły wykorzystywane wcześniej farby klejowe

 

  • Emalie – stosowane na metal, drewno i wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Ogromną zaletą emalii jest ich rozpuszczalnik, którym jest woda. Eliminuje to utrzymujący się uciążliwy zapach i konieczność wykorzystywania rozcieńczalnika do wyczyszczenia narzędzi malarskich. Emalie są także bardziej przyjazne środowisku, jednak nie sprawdzają się tak dobrze jak emulsje w procesie malowania renowacyjnego, bowiem mają tendencję do oddzielania się od niżej położonych warstw farby jeżeli nie zadbaliśmy wcześniej o wyczyszczenie go, odtłuszczenie i prawidłowe zmatowienie. Emalia tworzy trwałą, elastyczną i odporną na żółknięcie powłokę.

 

W budownictwie oprócz farb emulsyjnych i emalii wykorzystuje się także inne rodzaje farb akrylowych zawierające bazę rozpuszczalnika organicznego, które stosuje się na powierzchnie izolujące plamy, ocynkowane i inne podłoża.

farba akrylowa Farby KabeFarby akrylowe na rynku powszechnie pojawiły się na początku lat pięćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych i w Meksyku, później pojawiły się na kontynencie europejskim.

W początkowej fazie produkcji farb akrylowych projektowano je i wykorzystywano do malowania zewnętrznych ścian budynków stojących na wybrzeżu, które stale narażone są na działanie wilgoci i zasolenia powietrza.

Dzięki możliwościom łatwej modyfikacji właściwości farb akrylowych z czasem zaczęto wykorzystywać je także do malowania ścian wewnątrz budynków, a także do celów poligraficznych czy artystycznych.

Zastosowanie farb akrylowych w malarstwie pozwala na kładzenie ich powłoki grubo – tak jak farby olejne lub cienko – warstwami przezroczystymi. Paleta barw nie jest w ich przypadku tak okazała jednak do celów artystycznych często do farb dodawana jest guma arabska i inne substancje wpływające na lepkość oraz szybkość wysychania farb.

farba akrylowa Farby KabeFarba akrylowa jest doskonała do malowania wszelkich powierzchni, nawet szkła, dlatego doceniane są również przez modelarzy. Ich struktura nie rozpuszcza tworzywa i świetnie nadaje się do nakładania jej cienkimi warstwami, przez co bardzo szybko także wysychają.

W zastosowaniu poligraficznym farby akrylowe cechują się mniejszą lepkością, dzięki czemu proces drukowania można znacząco przyspieszyć. Utrwala się je zazwyczaj poprzez dodatkowe dogrzewanie w temperaturze 150 stopni Celsjusza.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Co to jest farba akrylowa ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s