Tynk Mozaikowy

Tynk mozaikowy to niewątpliwie element fasadowy, dzięki któremu nasz dom może się wyróżnić na tle innych standardowo wykończonych budynków. Jego charakterystyczny wygląd uzyskiwany jest poprzez zanurzonego w masie żywicy drobnego kruszywa. Kruszywo to może być zarówno jednolite, jak i wymieszane jego różne rodzaje oraz gatunki.

Tynki mozaikowe oprócz swojego nieprzeciętnego wyglądu charakteryzują się również bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia oraz zmienne warunki atmosferyczne. Dodatkową zaletą tego typu tynków jest możliwość zastosowania ich zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków bez konieczności korzystania z specjalnych narzędzi czy sprzętu budowlanego.

 

Tynki mozaikowe to de facto dekoracyjne tynki cienkowarstwowe, nakładane na podłoże w warstwach od 1 do 3 mm. Mocna struktura tynku sprawia, że można je bez problemu myć i szorować, bez większego ryzyka, że powierzchnia zostanie naruszona czy zniszczona.

Oryginalność i niebanalna faktura tego typu tynku jest jej ogromną zaletą, dlatego też coraz częściej można je spotkać w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie stanowią istotny element aranżacyjny i dekoracyjny wnętrz. Warto jednak pamiętać, że tynk mozaikowy jest zdatny do nakładania wyłącznie na ścianach betonowych, gipsowych, ścianach z zaprawą cementową i cementowo-wapienną oraz na płytach kartonowo-gipsowych czyli powierzchniach trwałych i ze zwartą strukturą.

Stosowanie tynku mozaikowego na ścianach o kruchej strukturze czy źle przygotowanych (nieoczyszczonych) będzie się wiązało z możliwością powstania trudnych do usunięcia pęknięć czy przebić.

Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie tynku mozaikowego w naszym domu, powinniśmy się do tego właściwie przygotować i posiadać właściwe narzędzia pracy.

tynk mozaikowyDo samego nakładania tynku potrzebna będzie kielnia oraz wykonana ze stali nierdzewnej paca. Dodatkowo potrzebne nam będzie dobre mieszadło, którym odpowiednio wymieszamy tynk, jednak do tego celu możemy wykorzystać wiertarkę z nasadką do mieszania. Im lepiej wymieszana masa tynkarska tym łatwiejsza praca przy nakładaniu jej na ściany.

Prace tynkarskie też muszą przebiegać w ściśle określonych warunkach, aby cały proces nakładania tynku przebiegł pomyślnie i szybko utrwalił się na ścianie. Tynki mozaikowe powinno nakładać się w temperaturze od 5 do 25oC i w odpowiednio zacienionej przestrzeni. Zbyt intensywne promienie słoneczne padające na nakładana masę tynkarską mogą powodować zbyt szybkie wysychanie całości, lub co gorsza niektórych fragmentów powierzchni, przez co mogą pojawiać się pęknięcia i odpryski w strukturze tynkarskiej. Nakładając tynk mozaikowy na ściany zewnętrzne bardzo istotnym elementem powodzenia całej operacji są właśnie warunki pogodowe, bowiem zarówno zbyt wysoka temperatura, padające promienie słoneczne czy opady atmosferyczne nie sprzyjają pracom tynkarskim.

 

Tynk mozaikowy to bardzo ciekawa alternatywa dla standardowych wypraw tynkarskich, dzięki której będziemy mogli zarówno wyróżnić swój dom oraz dokładnie go zabezpieczyć i cieszyć się wszystkimi jego zaletami przez wiele długich lat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s