Farby Antygraffiti

Farby antygraffiti

Graffiti to forma ekspresji, która od początku swojego istnienia budzi wiele kontrowersji. Dla jednych jest to niewątpliwie rodzaj nowoczesnej sztuki i uliczna forma wyrazu, dla innych akt wandalizmu i zbędne „upiększanie” otoczenia.

Rozpoczynając jakąkolwiek dyskusję na temat graffiti należy zawsze w pierwszej kolejności oddzielić od wartościowych prac tworzonych przez artystów, zwykłe uliczne bohomazy, których autorami są często nieco mniej uzdolnione i rozgarnięte dzieciaki, dla których podpisy na murach są formą rozrywki, która nie cieszy zazwyczaj nikogo poza nimi.

To prawdziwe graffiti najczęściej spotkamy w wielkich miastach w ściśle określonych miejscach, które nie zasłaniają ważnych budynków i które naturalnie komponują się z otoczeniem. Często za sprawą graffiti artyści przekazują nam ważne informacje ze świata polityki czy szeroko ujętej pop-kultury, obok których nie sposób przejść obojętnie. Ta forma wyrazu cierpi jednak za sprawą szybkich i pustych „wrzut” na ścianach, drogowskazach, ławkach i innych miejscach, które stały się celem małolatów z puszką farby w sprayu.

To właśnie przed tą drugą formą „sztuki” ulicznej wiele osób chce się bronić, bowiem szpecące rysunki czy podpisy mogą szybko i skutecznie oszpecić cały nawet nowo wyremontowany budynek.

Na szczęście ochrona elewacji budynków przed tego typu występkami staje się coraz bardziej skuteczna, a na rynku spotkać można profesjonalne preparaty oraz farby antygraffiti, które skutecznie mogą zniechęcić do bazgrania po naszych ścianach. Ochrona elewacji przed graffiti jest możliwa dzięki nowoczesnym i wciąż udoskonalanym strukturom lakierów zapobiegających przyleganiu do nich farby akrylowej w sprayu.

Lakiery i farby antygraffiti oparte są na specjalnej poliuretanowej formule z domieszką mieszanki poliestrowych i epoksydowych żywic. Dzięki temu struktura farby posiada niską energię powierzchniową, powłoka jest znacznie mniej chropowata i podatna na ścieranie. Powłoka farby antygraffiti jest także gęsto usieciowiona, przez co farba akrylowa dużo słabiej do niej przylega i można ją łatwo wyczyścić popularnymi środkami chemicznymi.

Jednym z gatunków farb antygraffiti dostępnych na rynku jest farba proszkowa z serii POLYFLEX produkowana przez Farby Kabe. Są one niezwykle odporne i stosunkowo łatwe w czyszczeniu, dlatego często wykorzystują je profesjonalne firmy budowlane i remontowe aby zabezpieczyć elewacje budynku. Powłoka farby nie tylko chroni ściany przed farbami akrylowymi w sprayu, bowiem jest ona również odporna na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne oraz zmieniające się warunki atmosferyczne.

Jeżeli chcemy zabezpieczyć elewację przed niechcianym „graffiti” to teraz mamy ku temu doskonałą okazję dzięki innowacyjnym farbom i lakierom dostępnym na rynku, które skutecznie zniechęcą potencjalnych wandali do brudzenia naszych ścian.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s