grunt pod farbę

Grunt pod farbę – podstawowe informacje

Jak właściwie dobrać grunt pod farbę, jak zagruntować podłoże, co mieć na uwadze i czego się wystrzegać dowiesz się z tego krótkiego poradnika dotyczącego farb gruntujących.

Farba gruntująca nanoszona bezpośrednio na ścianę czy sufit znacznie poprawia i gwarantuje dobrą przyczepność zewnętrznej farby właściwej, nadając jej odpowiednią fakturę i kolor, bez odprysków czy przebarwień.

Wybieramy grunt pod farbę

Najczęściej stosowane rodzaje środków gruntujących to wodorozcieńczalne farby lateksowe oraz grunty na bazie oleju. Farby lateksowe stosuje się głównie w przypadku ścian, które mocno chłoną wodę, np. tynki cementowo-wapienne, gipsy i płyty gipsowe oraz powierzchnie z cegły lub pustaków.

Farby na bazie oleju doskonale sprawdzają się do gruntowania ścian z dużą ilością przebarwień, np. po dymie papierosowym. Grunty olejne znacznie lepiej radzą sobie z kryciem takich powierzchni, a dodatkowo można je stosować do malowania drewna.

Warto uważać ze stosowaniem farb gruntujących, bowiem źle dobrany grunt pod farbę do typu podłoża może przysporzyć nam więcej szkód niż pożytku. Przykładowo, grunty rozpuszczalnikowe nakładane na podłoże, pod którym zamontowane są płyty styropianowe do ocieplania mogą powodować pęcznienie i w efekcie uszkodzić strukturę ściany. Niepożądane działanie gruntu można zaobserwować także w przypadku gruntów silikatowych. Ze względu na zawarte w nich szkło wodne, mogą uszkodzić drewno, powierzchnie szklane, marmur, a nawet aluminium. Stosowanie gruntów na bazie dyspersji silikonowych na płytach gipsowo-kartonowych, może niekorzystnie wpłynąć na ich wygląd i kolor.

Jak przygotować podłoże pod farbę gruntującą

Przede wszystkim powierzchnia przed naniesieniem gruntu powinna zostać dokładnie wyczyszczona i wysuszona. Do czyszczenia ścian można wykorzystać wodę z mydłem lub łagodnym detergentem, zalecane jest także wykorzystanie preparatu zapobiegającego powstawaniu pleśni. Ścianę należy przeszlifować papierem ściernym i pozbyć się wszystkich gwoździ czy śrubek, a wszystkie ubytki w strukturze ściany uzupełnić i zaszpachlować.

Pamiętaj także, że przed gruntowaniem nowego tynku musisz odczekać ok. 3 tygodnie, bowiem w jego strukturze zachodzą w tym czasie różne reakcje chemiczne. Po kilku tygodniach struktura tynku jest już na tyle stabilna, że można ją zagruntować.

Nakładamy grunt pod farbę

Farby gruntujące nanosi się na ściany przy pomocy standardowych narzędzi malarskich: pędzla lub wałka. Ważne jest by robić to w miarę równomiernie, od góry do dołu, bez pozostawiania niepomalowanych fragmentów czy zacieków.

Pamiętaj, że farba gruntująca ma wnikać w strukturę ściany, a nie pozostawać i gromadzić się na jej powierzchni. Przed pełnym gruntowaniem należy zatem wykonać próbę gruntową i sprawdzić na fragmencie ściany zachowanie farby. Jeżeli farba nie wnika w ścianę, to należy ją rozrobić przy wykorzystaniu odpowiedniego rozcieńczalnika.

Ilość warstw i czas schnięcia gruntu

Informacja o ilości warstw gruntu potrzebnych do pokrycia ściany zazwyczaj podawana jest na opakowaniu producenta farby. Najczęściej wystarczy jednak tylko jedna warstwa, więcej stosuje się wyłącznie w przypadkach podłoży nierównych i mocno chłonnych. W tym przypadku kolejne warstwy gruntu nanosi się techniką „mokre na mokre”.

Podobnie jak ilość warstw tak i czas schnięcia gruntu określony jest na opakowaniu farby. Najczęściej pomalowana ściana powinna schnąć przez 24 godziny. Jeżeli naniesiemy farbę zewnętrzną na niedokładnie wysuszoną farbę gruntującą, nie spełni ona swojej roli i szybko może ulec zniszczeniu. Nie możemy też przesadnie odkładać malowania, bowiem z czasem farby gruntujące tracą swoje główne właściwości i mogą wymagać od nas ponownego gruntowania.

Jeżeli zastosujemy się do tych kilku przytoczonych wskazówek, nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu w odpowiednim zagruntowaniu i pomalowaniu ściany, mogąc cieszyć się jej właściwościami przez lata.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s