Jak usunąć plamy ze ścian

Jak usunąć plamy ze ścian?

Plamy lub zacieki na ścianach mogą powstać nie tylko na skutek awarii instalacji wodociągowej lub kanalizacyjnej, ale także w wyniku zwykłej eksploatacji pomieszczeń. Mowa tu o tłustych zabrudzeniach w kuchni, plamach z nikotyny czy sadzy. Jak sobie z nimi poradzić?

Zabrudzenia na ścianach będące następstwem eksploatacji pomieszczeń są rzeczą nieuniknioną. Mogą powstać podczas smażenia potraw albo podczas użytkowania pieca węglowego lub kominka, gdy instalacja nie do końca działa tak jak należy. Plamy na ścianach są także zmorą palaczy. Nikotyna i zawarte w dymie tytoniowym substancje smoliste tworzą nieestetyczne, żółte lub brązowe zacieki. Tego typu zabrudzenia nie zawsze da się zamalować zwykłą farbą. Można próbować je usunąć przy pomocy kilku domowych sposobów. Jednym z nich jest przetarcie plamy płynem do mycia naczyń lub płynem do okien.

Jeśli to nie pomoże, istnieją także inne metody jak na przykład zebranie tłuszczu bibułą lub papierowym ręcznikiem, a następnie posypanie plamy mąką ziemniaczaną lub talkiem. W wywabianiu plam pomocna może okazać się także… pianka do golenia. Należy wycisnąć niewielką jej ilość na zabrudzoną powierzchnię i pozostawić na 2-3 godziny, a następnie przetrzeć ścianę wilgotną szmatką.

farba na plamy - milamat farby kabeGdy domowe sposoby zawiodą pozostaje zeskrobanie brudnej powłoki farby ze ściany przy pomocy stalowej szczotki lub gruboziarnistego papieru ściernego, a następnie zagipsowanie ubytku i zastosowanie specjalnej farby. W tym przypadku sprawdzi się farba na plamy, która głęboko wniknie w podłoże i stworzy izolującą zabrudzania powłokę np. Milamat (Farby Kabe), Renostyl (Polifarb Cieszyn – Wrocław) lub Śnieżka na zacieki i plamy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s